En trevlig överraskning med min nya lägenhet ute i västerort var balkongen på bilden. Det är egentligen ingen balkong, det är snarare någon sorts helikopterplattform 13 våningar upp i luften. Det är balkongräcke i två av fyra väderstreck och inget utom himmel uppåt. När jag steg ut på det putsade betonggolvet för första gången idag slogs jag av en enda tanke: GRILLA!
Satan i gatan vad det ska grillas här uppe! Jag tänker äta dagens samtliga mål kremerade. Kan man grilla allt? Snart vet vi för jag tänker tända en eld som aldrig falnar. Det nybyggda punkthuset kommer att se ut som fyren i Alexandria. När jag drar igång grillen kommer de att få stänga ner flygtrafiken på Island.
Liknande inlägg:
- White Rock Root Beer av zonk den 9 oktober, 2020
- Früli Strawberry Beer (1586) av Johan den 10 april, 2010
- Jag är en koffeinist av Johan den 1 maj, 2010
- Vart har alla svinen gått? av Johan den 25 oktober, 2010
- Mein herz brennt av Jonas den 23 maj, 2011
Härligt! När jag ser röksignalerna från norr hoppar jag på ett tåg (flyg är riskabelt av anledningar som du redan nämnt) och kommer på grillning.